EV14C17A Integrated Graphics and Touch Curiosity Evaluation Kit
- On-board debugger
- Board identification in MPLAB X IDE
- One green power LED and status LED
- Programming and debugging
- Virtual COM port (CDC)
- One logic analyzer (DGI GPIO)
- 8 MB QSPI Flash
- On-board CAN-FD transceiver
- USB powered
- Adjustable target voltage
- MIC5353 LDO regulator controlled by the on-board debugger
- 1.7 V to 3.6 V output voltage
- Industrial
- Fleet management
- Geographical fencing enhancement
- Vehicle registration
- MCU: SAME51
- 64-pin
- 1024 kB Flash
- 256 kB SRAM
- Display interface: 8-bit parallel 8080
- Display: TFT, 3.5 inch, 480 pixels x 320 pixels, 16-bit color