BHR-34-HUA
DigiKey Part Number
2057-BHR-34-HUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-34-HUA
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.356" (9.05mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC