AMA40DR5-120033Y | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-AMA40DR5-120033Y-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AMA40DR5-120033Y |
Description | 90~264VAC 12VAC 3.34A 40W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 40 W AC/DC External Desktop Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 40 W |
Manufacturer aimtec | No Load Power Consumption 100mW |
Series | Polarization Positive Center |
Packaging Case | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Active | Efficiency 87% |
Region Utilized International | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Form Desktop | Output Connector 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female |
Input Type Cord (Sold Separately) | Size / Dimension 4.37" L x 2.05" W x 1.26" H (111.0mm x 52.0mm x 32.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CE, cULus, FCC, UKCA |
Voltage - Output 12V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 3.34A | Weight 0.359 lb (163.00 g) |