ASEK770LCB-050B-T-DK
DigiKey Part Number
620-1619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK770LCB-050B-T-DK
Description
BOARD DEMO 770LCB-050B SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS770 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
40mV/A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Box
Contents
Board(s)
Part Status
Active
Utilized IC / Part
ACS770
Sensor Type
Current Sensor
Base Product Number
Sensing Range
50A