ADM7171ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7171ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7171ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7171ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7171ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8-LFCSP-WD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-LFCSP-WD (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADM7171ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6.3 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.135V @ 1A