ADP1752ACPZ-1.1-R7
DigiKey Part Number
ADP1752ACPZ-1.1-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1752ACPZ-1.1-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1752ACPZ-1.1-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1752ACPZ-1.1-R7
Description
IC REG LIN 1.1V 800MA 16-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 16-LFCSP (4x4)
EDA/CAD Models
ADP1752ACPZ-1.1-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
3.6V
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V