ADP3335ARMZ-3.3-RL
DigiKey Part Number
ADP3335ARMZ-3.3-RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP3335ARMZ-3.3-RLCT-ND - Cut Tape (CT)
ADP3335ARMZ-3.3-RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3335ARMZ-3.3-RL
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
ADP3335ARMZ-3.3-RL Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Series
Current - Supply (Max)
10 mA
Digi-Reel®
Control Features
Shutdown
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 500mA