PRC40W-110-S12
DigiKey Part Number
179-PRC40W-110-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC40W-110-S12
Description
DC-DC, ISOLATED, 40 W, 40 ~ 160
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 40V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRC40W-110-S12 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
40V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
3.333A