CD214A-R12000R
DigiKey Part Number
118-CD214A-R12000RTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CD214A-R12000RCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CD214A-R12000RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-R12000R
Description
DIODE STANDARD 2000V 1A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2000 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD214A-R12000R Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 2000 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
12pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2000 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 1 A