PF0002/63
DigiKey Part Number
708-2584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0002/63
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0002/63 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC