PX0580/63
PX0580/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0580/63
DigiKey Part Number
708-1340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0580/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0580/63 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Front or Rear Side Mount
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC