PTS636SM43SMTR LFS
DigiKey Part Number
108-PTS636SM43SMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS636SM43SMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS636SM43SMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SM43SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
PTS636SM43SMTR LFS Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 3.50mm
Operating Force
180gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.30mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
50,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm