PTS645SJM73JSMTR92 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS645SJM73JSMTR92LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS645SJM73JSMTR92LFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS645SJM73JSMTR92LFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS645SJM73JSMTR92 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
PTS645SJM73JSMTR92 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC