HHXC630GRA101MJC5G
DigiKey Part Number
565-HHXC630GRA101MJC5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXC630GRA101MJC5GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXC630GRA101MJC5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC630GRA101MJC5G
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C