DCT-50FM-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4771-DCT-50FM-KIT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCT-50FM-KIT |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Crimp |
Packaging Retail Package | Primary Material Metal |
Part Status Active | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Connector Style | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Contact Finish Thickness Flash |
Number of Positions | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Rows 3 | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Features Assembly |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Color Silver |
Contact Type Signal | Wire Gauge 22 AWG |