CD15FD101JO3F
DigiKey Part Number
338-2589-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15FD101JO3F
Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
100 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)