SK220M100ST
DigiKey Part Number
338-2377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK220M100ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4.83Ohm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.83Ohm