450T328F103A1C1
450T328F103A1C1
450T328F103A1C1
DigiKey Part Number
CT3057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450T328F103A1C1
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Rotation
320°
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
Rotary, SPST
Size - Body
Round - 0.937" Dia (23.80mm)