CSS-50508N
DigiKey Part Number
102-3847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-50508N
Description
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 85DB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 250 mW 304 Hz ~ 3.2 kHz Top Round, Square Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS-50508N Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
250 mW
Series
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
304 Hz ~ 3.2 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
380Hz
Size / Dimension
1.988" L x 1.988" W (50.50mm x 50.50mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.677" (17.20mm)
Efficiency - dBA
85.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
250mW/500mm