DSOS-0416-102D
DigiKey Part Number
1144-1313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOS-0416-102D
Description
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 102V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Push) Type 0.125" (3.18mm) Stroke 102VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSOS-0416-102D Models
Category
Stroke Length
0.125" (3.18mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
346 W
Series
DC Resistance (DCR)
30Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.165" (4.19mm)
Technology
Electromechanical
Shaft Detail
Round
Type
Open Frame (Push)
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Duty Cycle
Intermittent
Base Product Number
Voltage - Rated
102VDC