AP7353D-18FS4-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7353D-18FS4-7 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V X2-DFN10104 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA X2-DFN1010-4 (Type B) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Quiescent (Iq) 27 µA |
Mfr | PSRR 90dB ~ 70dB (100Hz ~ 10kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Current Limit, Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |