BZX84C3V3
DigiKey Part Number
4878-BZX84C3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZX84C3V3CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZX84C3V3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
BZX84C3V3 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW