DT028BTFT
DigiKey Part Number
1756-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT028BTFT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
Parallel, 16-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)