HSH1225-3R8207-R
DigiKey Part Number
283-HSH1225-3R8207-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1225-3R8207-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 200F 3.8V
Detailed Description
200 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 65mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSH1225-3R8207-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
200 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 1kHz