KR-5R5H155-R
DigiKey Part Number
283-KR-5R5H155-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR-5R5H155-R
Description
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz