MCL1608V2-470-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V2-470-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1608V2-470-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1608V2-470-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V2-470-R
Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Detailed Description
47 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 700mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)