PHVL-3R9H505-R
DigiKey Part Number
283-PHVL-3R9H505-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHVL-3R9H505-R
Description
SUPERCAP 3.9V 5F 0.07 OHM HZ
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 3.9 V Radial 70mOhm 5000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
3.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm