SDCL1V3012-100M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V3012-100M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V3012-100M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V3012-100M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V3012-100M-R
Description
FIXED IND 10UH 500MA 345 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 500 mA 345mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
600mA
DC Resistance (DCR)
345mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)