TV1325-3R0156-R
DigiKey Part Number
283-TV1325-3R0156-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV1325-3R0156-R
Description
CAP 15F -10% +30% 3V T/H
Detailed Description
15 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 24mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm