XLR-48R6167-R
DigiKey Part Number
283-4662-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLR-48R6167-R
Description
CAP 166F 0% +20% 48.6V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
166 F (EDLC) Supercapacitor 48.6 V Module 5mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
User Defined
Capacitance
166 F
Size / Dimension
16.516" L x 7.657" W (419.50mm x 194.50mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
6.905" (175.40mm)
Voltage - Rated
48.6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C