EAST10052GA0
DigiKey Part Number
1080-1557-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1557-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1557-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST10052GA0
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.95V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST10052GA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
518nm
Configuration
Standard
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm