BZX79C2V4 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BZX79C2V4-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | BZX79C2V4 |
Description | DIODE ZENER 2.4V 500MW DO204AH |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 2.4 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1 V |
Packaging Bulk | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Through Hole |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |