FC1BAEBEI16.0-T1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Suntsu Electronics, Inc.
In Stock: 1.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Suntsu Electronics, Inc.
In Stock: 1.000
Datasheet
16 MHz ±20ppm Crystal 10pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
FC1BAEBEI16.0-T1
DigiKey Part Number
631-FC1BAEBEI16.0-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FC1BAEBEI16.0-T1CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FC1BAEBEI16.0-T1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1BAEBEI16.0-T1
Description
CRYSTAL 16.000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Load Capacitance
10pF