BSC057N03MSGATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.455
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 305
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 184
STMicroelectronics
In Stock: 19
STMicroelectronics
In Stock: 2.940
N-Channel 30 V 15A (Ta), 71A (Tc) 2.5W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-5
BSC057N03MSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC057N03MSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC057N03MSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 15A/71A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3100 pF @ 15 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.7mOhm @ 30A, 10V