BSC100N06LS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC100N06LS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC100N06LS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC100N06LS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC100N06LS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 12A/50A TDSON
Detailed Description
N-Channel 60 V 12A (Ta), 50A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-5
EDA/CAD Models
BSC100N06LS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 23µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 50A, 10V