IPG20N10S4L35ATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N10S4L35ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N10S4L35ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N10S4L35ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N10S4L35ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 100V 20A 8TDSON
Detailed Description
Mosfet Array 100V 20A 43W Surface Mount PG-TDSON-8-4
EDA/CAD Models
IPG20N10S4L35ATMA1 Models
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 16µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.4nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1105pF @ 25V
Power - Max
43W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 17A, 10V