IPP60R080P7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP60R080P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R080P7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 37A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 37A (Tc) 129W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP60R080P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 590µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
129W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 11.8A, 10V