IXFK400N15X3
DigiKey Part Number
IXFK400N15X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK400N15X3
Description
MOSFET N-CH 150V 400A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 400A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole TO-264
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
365 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-264
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 200A, 10V