IXFX32N100Q3
DigiKey Part Number
IXFX32N100Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX32N100Q3
Description
MOSFET N-CH 1000V 32A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 32A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
195 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9940 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 16A, 10V