IXTH48P20P
DigiKey Part Number
238-IXTH48P20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH48P20P
Description
MOSFET P-CH 200V 48A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 200 V 48A (Tc) 462W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
462W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
85mOhm @ 500mA, 10V