IL-AG5-30P-D3L2
DigiKey Part Number
670-2883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-30P-D3L2
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.331" (8.40mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact