APHHS1005SURCK
DigiKey Part Number
754-1104-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1104-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005SURCK
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005SURCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Mfr
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm