MHDB37SP
DigiKey Part Number
4672-MHDB37SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDB37SP
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C