25LC256-H/SN
DigiKey Part Number
25LC256-H/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC256-H/SN
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 5MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
25LC256-H/SN Models
Clock Frequency
5 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
6ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)