25LC640A-E/SN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 2.839
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 82
In Stock: 190
In Stock: 245
Rohm Semiconductor
In Stock: 261
Rohm Semiconductor
In Stock: 248
EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
25LC640A-E/SN
DigiKey Part Number
25LC640A-E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC640A-E/SN
Description
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC640A-E/SN Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)