ATXMEGA16E5-MU
DigiKey Part Number
ATXMEGA16E5-MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA16E5-MU
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-QFN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATXMEGA16E5-MU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8/16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz