DSPIC33FJ128GP202-E/SP
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ128GP202-E/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ128GP202-E/SP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ128GP202-E/SP Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
8K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Data Converters
A/D 10x10b/12b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Processor
dsPIC
Grade
Automotive
Core Size
16-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
40 MIPs
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)