DSPIC33FJ128GP202-I/SP
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ128GP202-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ128GP202-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ128GP202-I/SP Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x10b/12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)