DSPIC33FJ64GP802-I/SP
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ64GP802-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ64GP802-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ64GP802-I/SP Models
RAM Size
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x10b/12b; D/A 2x16b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Connectivity
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)