MCP1501T-33E/CHY
DigiKey Part Number
MCP1501T-33E/CHYTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1501T-33E/CHYCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1501T-33E/CHYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1501T-33E/CHY
Description
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.1% 20 mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1501T-33E/CHY Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Voltage - Input
3.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%